Plánované projednání LEX OZE III v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení, které mělo proběhnout v pátek 22. listopadu 2024, bylo odloženo. Poslanci se k této důležité novele vrátí na schůzi, která je naplánována na 3. prosince 2024.

Novela energetického zákona, známá jako lex OZE III, se stává terčem řady pozměňovacích návrhů, které daleko překračují původní záměr ministerstva průmyslu. Původně zaměřená na začlenění velkokapacitních baterií a moderních technologií pro stabilizaci elektrické sítě, novela se nyní stává komplexním legislativním balíkem. Rok před volbami se lex OZE III jeví jako příležitost prosadit změny, které by jinak mohly být opomenuty.

Návrhy spojené s digitalizací stavebního řízení

Na novelu se nalepují i návrhy, které souvisejí s opravami spojenými s neúspěšnou digitalizací stavebního řízení. Část pozměňovacích návrhů se zaměřuje na opravy stavebního zákona, což má vliv i na ty, kteří plánují výstavbu studny.

Obavy z nedostatečného připomínkového řízení

Navrhovaný soubor změn má potenciál být jedním z největších legislativních balíků současné vlády. Zákon byl sestaven bez řádného připomínkového řízení, což vyvolává obavy, že by mohly být opomenuty důležité detaily, které by jinak byly odhaleny.

Dotace pro uhelné elektrárny

Jednou z klíčových otázek novely jsou dotace pro uhelné elektrárny. Několik pozměňovacích návrhů počítá s podporou těchto zdrojů v případě, že by jejich odstavení mohlo ohrozit energetickou bezpečnost České republiky. Navržena jsou dvě řešení: buď bude elektrárna nadále provozována původním vlastníkem za finanční podpory státu, nebo se zdroj převede na nového provozovatele prostřednictvím aukce. Ekologické organizace ovšem prosazují, aby podpora pro uhelné elektrárny do zákona vůbec nebyla začleněna.

Snížení dotací na podporované zdroje energie

Dalším kontroverzním bodem je snaha o snížení dotací na podporované zdroje energie. Ministerstvo financí pracuje s několika nástroji, jak těchto úspor dosáhnout, včetně možné kontroly takzvaných překompenzací solárních elektráren. Jako jeden z možných návrhů se diskutuje i o nevyplácení dotací za období, kdy jsou ceny elektřiny záporné.

Sdílení elektřiny a speciální tarify

Problematika sdílení elektřiny a nastavení speciálních tarifů pro sdílející spotřebitele také vzbuzuje námitky, ačkoliv sdílení má státní podporu. Navrhované opatření, které požaduje stejné ceny pro všechny odběratele bez ohledu na jejich zapojení do sdílení, bylo v hospodářském výboru zamítnuto, avšak jeho vliv bude ještě přezkoumán.

Podpora vodní energetiky

Mezi dalšími návrhy je i podpora pro vodní energetiku, konkrétně pro přečerpávací elektrárny, kde by při jejich výstavbě nebylo potřeba posouzení vlivu na životní prostředí. Tento návrh byl odmítnut, ale i přes to existuje snaha jej v budoucnu znovu projednat. Hospodářský výbor se také kloní k větší podpoře malých vodních elektráren.

Zvýšení limitů pro solární elektrárny

Nové změny se dotýkají i solárních elektráren. Stát zvyšuje limit pro fotovoltaiky, na jejichž provoz není třeba licence, z 50 na 100 kilowattů. Přestože to usnadní výstavbu, je nutné lépe definovat “přiměřenost” velikosti těchto elektráren vzhledem k vlastní spotřebě, aby nedocházelo k riziku přetížení distribučních sítí.

Dotace pro teplárny a bioplynové stanice

Další body novely zahrnují dotace pro teplárny a bioplynové stanice, jejichž podpora byla dočasně pozastavena v důsledku vysokých cen elektřiny na trzích. Navržené změny by měly zaručit kontinuitu podpory těchto zdrojů a upravit daňové povinnosti pro zemědělce, kteří vyrábějí elektřinu z bioplynu.

Podpora biometanu

V oblasti biometanu se diskutuje o změnách v podpoře po roce 2026 a o zárukách původu, které jsou důležité pro obchodníky a výrobce pohonných hmot. Cílem je zajistit, aby se biometan vyráběný v Česku používal i na domácím trhu.

Publikováno 25.11. 2024

Chcete vědět víc?

Zavolejte nebo napište. Rádi vám zodpovíme všechny dotazy.

Mgr. Tomáš Vařecha
Team Lead
+420 734 785 941
info@peakplan.cz

Kontakt

PEAKPLAN
powered by Memodo s.r.o.
Jankovcova 1569/2c
170 00 Praha – Holešovice

Kontaktní osoba:
Mgr. Tomáš Vařecha
+420 734 785 941
info@peakplan.cz

 

 

Early Access Login